HOME

listopad 2000
Žijeme v Třinci na severní Moravě nebo ve Slezsku?
Některým je to jedno, a někteří podle toho rozlišují vzdělanost člověka. Všichni vzdělaní by měli vědět, že žijeme ve Slezsku.
Ve středu 13. září 2000 vyšel v místním týdeníku Hutník článek "Tučnák Döme posílí Oceláře". Jedna z vět autora zněla "Místo Slovenska ale zamířil na Moravu.". Tím měl autor na mysli, že tento hráč zamířil do Třince. A nejen to, v rádiu slyšíme, jak se mluví o naší oblasti jako o severní Moravě a nikomu, ani mě to nepřipadne divné. Jakmile jsem zjistil, že existují nějaké námitky některých lidí, začal jsem pátrat. Jeden z argumentů zněl: "To je jako byste mluvili, že Praha je na Moravě a ne v Čechách. Musím říct, že tento argument mě dohnal k tomu, abych pátral po tom, kde opravdu žijeme? Marně jsem hledal v současných mapách hranice Slezska, a tak jsem se musel uchýlit k starým mapám. A nejen to, v nynějších mapách nejsou ani hranice Moravy. Na mapách jsou pouze okresy podle kterých se určuje zda žijeme na Moravě nebo v Čechách. Jenže má to jednu chybu, hranice okresů v hraniční oblasti mezi Čechy a Moravou nejsou pravou hranicí Moravy a Čech. V dnešní době hranice Čech, Moravy a také Slezska již dávno nejsou zaznamenávány, čili dnes již podle správního dělení neexistují.
Pokud budou lidé stále používat slova Morava, Čechy, musí také používat slovo Slezsko a další slova dávno neexistujících celků ležící v ČR. A to znamená, že musí vědět, kde tyto hranice jsou. Proto raději apeluji, nepoužívejte takovéto dělení České republiky.
Ti, kteří stále chtějí používat slova Čechy, Morava, Slezsko, aby vypadali vzdělaněji, by měli znát, kde vlastně tyto hranice leží nebo se stane, že vás někteří budou považovat za absolutní idioty, kteří např. neví, že tato oblast není Morava. Není to jen problém informačních médií, ale také učitelů ve školách, v některých hodinách zeměpisu, jazyků při přípravě k maturitním zkouškám, kde se učí o našem kraji jako o severní Moravě. Kdo jiný má větší vliv na vzdělanost než učitelé.
Kde je Slezsko?
Hranicí Slezska je mimo jiné řeka Ostravice, která dělí Ostravu na Slezskou Ostravu a Moravskou Ostravu, slezský Frýdek od moravského Místku. Na slezské straně jsou města Třinec, Bohumín, Havířov, Orlová, Karviná, Jablunkov, Český Těšín? Hlavním městem Slezska je Opava, kde se nachází ve Slezském museu, v archívech mnohé materiály o této oblasti. Vím, že mně a pravděpodobně dalším lidem je to upřímně jedno. A pokud uvažujete stejně jako já, pak nepoužívejte zastaralé dělení Čechy, Morava, Slezsko, protože při jejich používání musíte vědět, zda máte pravdu. Jen tak nebudete v očích některých lidí vypadat jako nevzdělanci.
Nikdy jsem nepsal o našem kraji jako o Slezsku nebo Moravě. Snad proto, že jsem o našem kraji nikdy nepsal. Snad proto, že takovéto dělení neuznávám.
Ale možná, když existují lidé, kteří podle toho hodnotí vzdělanost člověka, přemýšlím, že začnu takto dělit naší Českou republiku a budu psát o našem kraji jako o Slezsku. Jen tak budu vypadat pro některé vzdělaněji, i když nedejte na první dojem.

Kamil Mrázek


Diskuze k článku:
29.03.2011 - Markéta: Když je to jedno, tak co napíšete u sčítání lidu, národnost českou? Já teda slezskou
6.06.2010 - Luky: Přesně já jsem z Opavy a vadí mi když se o nás mluví jako severní Morava



Zde napište Váš komentář:
Vaše jméno:

Váš e-mail:

Názor:

Ochrana proti spamu

Do políčka napište číslici devět:





Copyright ©  Kamil Mrázek, 2005 - 2012 | email: info@obsah.info